Wystawa „Kres Polskich Aten” w Muzeum Czartoryskich (zamknięte do odwołania) - Serwis Turystyczny Miasta Puławy

Urząd Miasta Puławy, ul. Lubelska 5, 24-100 Puławy, tel. 81 458 60 01, um@um.pulawy.pl   Biuletyn informacji publiczej Urzędu Miasta Puławy

Wystawa „Kres Polskich Aten” w Muzeum Czartoryskich (zamknięte do odwołania)

data aktualizacji: 7 miesięcy temu 22.11.2019, odsłon: 1099, ~UM Puławy
Data i miejce wydarzenia

30.11.2019 - 30.11.2020

Muzeum Czartoryskich w Puławach


W trosce o bezpieczeństwo uczestników, widzów i mieszkańców związane z zagrożeniem wystąpienia koronawirusa SARS-Cov-2 w naszym regionie, ze względu na zamknięcie instytucji kultury wydarzenia i wystawy zostają zamkniete do odwołania.

Muzeum Czartoryskich w Puławach zaprasza na wystawę „Kres Polskich Aten”.
Pod jednym tytułem kryją się aż trzy wystawy, które są zakończeniem obchodów Roku Księżnej Izabeli Czartoryskiej:

 • „Powstanie listopadowe”, to  prywatna kolekcja Pana Marcina Zdrojewskiego, na którą składają się pamiątki
  i obiekty związane z powstaniem listopadowym – świadkowie wydarzeń, których bieg pogrzebał ostatnią nadzieję na wymarzoną wolność. Wystawa  ta przybliży nam ostatnie chwile Izabeli Czartoryskiej  i jej najbliższych
  w Puławach. Po klęsce powstania Czartoryscy byli zmuszeni opuścić Puławy, by już do nich nigdy nie powrócić.

   
 • „Wieńce pogrzebowe z krypty XX. Czartoryskich w Sieniawie” – to kolekcja dziewiętnastowiecznych, misternie wykonanych wieńców wykonywanych przez uczennice Hotel Lambert,  które na co dzień przechowywane są w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich.


   
 • „Współczesna florystyka funeralna” – czyli najwięksi mistrzowie florystyki w hołdzie księżnej Czartoryskiej.  Zgromadzone w jednym miejscu współczesne i dziewiętnastowieczne wieńce zobrazują zwiedzającym, jak zmieniało się wyobrażenie o upamiętnieniu naszych bliskich. 

Kolekcja współczesnych wieńców stanowi doskonałe uzupełnienie wystawy „Kres Polskich Aten” i jest łącznikiem pomiędzy przeszłością a przyszłością.

Muzeum Czartoryskich w Puławach pragnie również oddać hołd Księżnej Izabeli. Wyrazem wdzięczności jest przygotowany przez pracownice muzeum koralikowy wieniec. Jego konstrukcję stanowi  owalna obręcz z napisem
„W hołdzie wdzięczności Muzeum Czartoryskich w Puławach”. W dolnej części wieńca znajdzie się, podarowana przez pana Tadeusza Pałkę z Pożoga, zatopiona w żywicy zwycięska róża XXII konkursu Święta Róży w Końskowoli.

Wystawę będzie można oglądać w Muzeum Czartoryskich w Puławach od 30 listopada 2019 r.
Z końcem 2019 r. dla upamiętnienia Roku księżnej Izabeli Czartoryskiej współczesne wieńce zostaną przewiezione z Puław do Sieniawy.

 

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
Udostępnij na Google+