Dostosuj wydruk

Szlak niebieski

Puławy - Gołąb - jezioro Piskory - Bałtów - Puławy (ok. 30 km)

 

        To dość łatwa trasa o charakterze pętli, w znacznej mierze poprowadzona drogami asfaltowymi. Szlak wiedzie przez tereny ciekawe zarówno pod względem przyrodniczym, jak i architektonicznym. Ruszamy spod MOSiR-u (ul. Hauke-Bosaka) w Puławach, gdzie znajdziemy tablicę informującą o przebiegu szlaku. Po przemierzeniu ulic i ciekawych zakątków Puław, zagłębiamy się w las, którym docieramy do stacji kolejowej Gołąb. Warto odbić tu do wsi o tej samej nazwie. Gołąb słynie z unikalnych w skali kraju zabytków sakralnych. Z łatwością odnajdziemy monumentalny kościół św. Floriana i św. Katarzyny. Wybudowany w stylu manierystycznym w latach 1628–36 należy do wyjątkowo rzadkiego i cennego zespołu sakralnego. Na przykościelnym terenie stoi tzw. Domek Loretański, czyli kapliczka Matki Boskiej Loretańskiej. Obiekt wzorowano na kaplicy w Loreto we Włoszech, jego wnętrze ma być kopią domu Świętej Rodziny. Była to pierwsza tego typu budowla wzniesiona na ziemiach polskich.

      W gołębiu znajduje się także Muzeum Nietypowych Rowerów. Tę osobliwą placówkę założył w miejscowości Gołąb Józef Konstanty Majewski – lokalny propagator turystyki rowerowej. W skład jego kolekcji wchodzą rowery cyrkowe, riksze, rowery galopujące i wszystkie inne przekraczające granice wyobraźni i zdrowego rozsądku jeżdżące wynalazki. Rowery powstawały głównie jako prace dyplomowe uczniów pana Józefa z lokalnej szkoły zawodowej.

        Wracamy w okolice stacji kolejowej(warto się jej przyjrzeć, bo stanowi ciekawy przykład  zabytkowego drewnianego budownictwa kolejowego), by kontynuować wycieczkę wzdłuż torów. Jedziemy dalej, trzymając się oznakowań. Ruszamy łąkami w kierunku jeziora Piskory. Jezioro Piskory to najcenniejsza ostoja wodno-błotnego ptactwa na ziemi lubelskiej. Żyje tu ok.120 gatunków ptaków, m.in. czaple, żurawie, perkozy, rybitwy. Ruszamy grzbietem grobli, na której znajdziemy punkt widokowy. Platforma jest chyba najlepszym miejscem do obserwacji dzikiego ptactwa w rezerwacie. Z niej również roztacza się piękny widok na jezioro. Ruszamy dalej i wjeżdżamy do lasu, mijając wydmowe wzniesienia. Piaszczysta droga może utrudniać jazdę, w niektórych miejscach trzeba poprowadzić rower.

      Jedziemy polną drogą w kierunku Bałtowa. U wjazdu stoi XIX-wieczna kapliczka. Kontynuujemy wycieczkę polną drogą w kierunku lasu. Dalej kierujemy się w stronę Zakładów Azotowych i pięknego kompleksu Puławskiego Parku Naukowo Technologicznego.

Ewelina Borawska

Źródło:

Dodano: 2016.01.25

turystyka.pulawy.eu