Miasto weźmie udział w konkursie Drzewo Roku 2022 - Serwis Turystyczny Miasta Puławy

Urząd Miasta Puławy, ul. Lubelska 5, 24-100 Puławy, tel. 81 458 60 01, um@um.pulawy.pl   Biuletyn informacji publiczej Urzędu Miasta Puławy

Miasto weźmie udział w konkursie Drzewo Roku 2022

data aktualizacji: 7 miesięcy temu 25.11.2021, odsłon: 404, ~UM Puławy

Miasto Puławy zgłosiło do Konkursu „Drzewo Roku 2022” dąb szypułkowy rosnący na Skwerze Niepodległości. „Dąb Niepodległości” posadzony został  w 10 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Drzewo znajduje się w parku miejskim „Skwer Niepodległości”; u podstawy drzewa umieszczono pamiątkowy kamień z napisem” DLA UPAMIĘTNIENIA DZIESIĘCIOLECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI MŁODZIEŻ SZKÓŁ MIASTA PUŁAWY TO DRZEWO ZASADZIŁA 11 LISTOPADA 1928 R.” oraz dodatkową tablicę o treści: „MŁODZIEŻY I MIASTU ODNALEZIONĄ PŁYTĘ PRZEKAZUJE TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ PUŁAW 11 XI 1988” . Dąb o rozłożystej koronie, rośnie dość swobodnie, bez barier i przeszkód. Zarówno dąb jak i tablica pamiątkowa są podświetlane nocą.


Bąd obrośnięty bluszczem na Skwerze Niepodległości


Konkurs Drzewo Roku organizowany jest przez Klub Gaja  - polską organizację ekologiczną, której celem jest zachęcenie Polaków do podejmowania realnych działań na rzecz środowiska naturalnego. Konkurs promuje postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukuje przykłady pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, z drzewem,  które jest przez nią szczególnie doceniane. Laureatem konkursu zostaje drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów. Głosowanie na Drzewo Roku prowadzone jest zwykle w miesiącu czerwcu. Zatem w przypadku przyjęcia naszego zgłoszenia wiosną przyszłego roku będziemy zabiegać o głosy mieszkańców i miłośników przyrody oraz historii.

Warto wiedzieć

Sadzenie pamiątkowych drzew to przyjęty w naszym kraju obyczaj. Sadzimy drzewa w chwilach szczególnej radości, ważnych wydarzeń historycznych i rodzinnych, na pamiątkę urodzin, zaślubin. Gatunkiem ulubionym na takie okazje jest dąb. Dęby to mocne, piękne i długowieczne drzewa, które przez wiele lat informują nas o złożonych intencjach. Często przy takich drzewach umieszcza się tablicę, kamień, postument z przesłaniem, datą  lub imieniem obdarowanego.

Ten dąb szypułkowy posadzono w rocznicę  odzyskania niepodległości Polski w 1918 r, na pamiątkę tego wydarzenia historycznego.  Symboliczne drzewo dominuje nad okolicą przypominając o tragicznych ale jakże ważnych dla nas Polaków czasach.


Młodzież stojąca pod pomnikiem ubrana w białe koszule i czarne spódnice oraz spodnie. Wokół zielone drzewa. Przy pomniku znajdują się flagi w barwach narodowych

 

+ 5 głosów: 6 (83%) 1 -
Udostępnij na Google+