Publikacja z okazji 115. rocznicy nadania Puławom praw miejskich - Serwis Turystyczny Miasta Puławy

Urząd Miasta Puławy, ul. Lubelska 5, 24-100 Puławy, tel. 81 458 60 01, um@um.pulawy.pl   Biuletyn informacji publiczej Urzędu Miasta Puławy

Publikacja z okazji 115. rocznicy nadania Puławom praw miejskich

data aktualizacji: ponad rok temu 7.09.2021, odsłon: 1057, ~UM Puławy

Puławy były wzmiankowane w źródłach historycznych po raz pierwszy już w 1489 r. Jednak ich rozwój i wzrost znaczenia były możliwe dzięki przeprawie przez Wisłę, w późniejszych latach usytuowaniu w nich rezydencji magnackiej znamienitych rodów Lubomirskich, Sieniawskich i Czartoryskich, a od 1801 r. kolebki polskiego muzealnictwa – Świątyni Sybilli. Nie bez znaczenia było także uzyskanie przez Puławy praw targowych w 1811 r. Splot wielu wydarzeń w okresie Królestwa Polskiego doprowadził do umiejscowienia w puławskim pałacu instytutu rolniczego. Ponadto Puławy uzyskały rangę stolicy powiatu w 1867 r. i połączenie kolejowe. Zlokalizowano w nich również garnizon wojskowy.

Wszystkie te czynniki w istotny sposób wpłynęły na rozwój małomiasteczkowych Puław, które na cześć cara Aleksandra I zostały nazwane w 1845 r. Nową Aleksandrią.

Widoczne w Królestwie Polskim na początku XX w. niezadowolenie społeczne i wystąpienia rewolucyjne, do których doszło również w Puławach, doprowadziły w konsekwencji do nadania im 7 września 1906 r. przez władze carskie praw miejskich. Obszar nowego miasta utworzono wówczas z osady Nowa Aleksandria i przyległych do niej wsi Puławska Wieś i Mokradki.

Aby upamiętnić to wydarzenie, którego 115. rocznicę obchodzimy w tym roku, we współpracy z działem Muzeum Czartoryskich w Puławach – Pracownią Dokumentacji Dziejów Miasta – przygotowaliśmy dla Państwa wystawę ,,Puławy dawniej i dziś”. Ukazuje ona na ponad 220 fotografiach, przemiany naszego miasta na przestrzeni lat do czasów nam współczesnych. Wystawę prezentowaną od 19 czerwca 2021 r. na Placu Chopina, będzie można oglądać do końca września.

Właśnie dziś, w 115. rocznicę nadania Puławom praw miejskich chcieliśmy zaprezentować Państwu pamiątkową publikację, którą wspólnymi siłami stworzyliśmy dla Państwa. Publikację, autorstwa kuratora wystawy Zbigniewa Kiełba, będzie można otrzymać bezpłatnie w siedzibie Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Muzeum Czartoryskich w Puławach, która mieści w Domu Aleksandryjskim.

Zapraszamy z w godzinach pracy Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta a więc od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00.

Ilość egzemplarzy ograniczona.

 

 

+ 5 głosów: 5 (100%) 0 -
Udostępnij na Google+