Wystawa w Bibliotece Miejskiej Lem nie z tej ziemi - Serwis Turystyczny Miasta Puławy

Urząd Miasta Puławy, ul. Lubelska 5, 24-100 Puławy, tel. 81 458 60 01, um@um.pulawy.pl   Biuletyn informacji publiczej Urzędu Miasta Puławy

Wystawa w Bibliotece Miejskiej Lem nie z tej ziemi

data aktualizacji: ponad rok temu 26.03.2021, odsłon: 535, ~UM Puławy

Stanisław Lem to najwybitniejszy przedstawiciel polskiej fantastyki naukowej, futurolog i wizjoner. Gdy w połowie XX wieku pisał o smatfonach, Internecie czy e-bookach, nie spodziewano się, że te genialne fantazje staną się naszą codziennością.

Z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy urodzin i 15. rocznicy śmierci Stanisława Lema, oraz ustanowienia pisarza Patronem Roku 2021, Biblioteka Miejska w Puławach przygotowała wystawę pt. „Lem nie z tej ziemi”. Składająca się z 10 plansz ekspozycja opiera się na wspomnieniach opublikowanych w książce pt. „Awantury na tle powszechnego ciążenia”, autorstwa Tomasza, syna Stanisława Lema, ukazujących pisarza „po domowemu”.

Poprzez często zabawne sytuacje z życia pisarza i jego najbliższych - chcemy przedstawić człowieka z krwi i kości: męża, ojca, sąsiada, przyjaciela; człowieka z temperamentem, pasjami, słabościami; człowieka pogodnego i dowcipnego, ale też źle znoszącego krytykę własnej twórczości. Pragniemy zaprezentować, jak unikatową, niekonwencjonalną i oryginalną osobowością był autor najpopularniejszych na świecie powieści science fiction, przetłumaczonych na ponad czterdzieści języków.

Teksty zamieszczone na wystawie wzbogacają materiały fotograficzne z rodzinnego archiwum Lemów, rysunki autorstwa samego pisarza oraz grafiki Daniela Mroza, który ilustrował dzieła Stanisława Lema.

 

 

Wystawa „Lem nie z tej ziemi” prezentowana jest jednocześnie na terenie zielonym Biblioteki Miejskiej przy ul. Głębokiej 7A, gdzie dodatkowo można zobaczyć przestrzenne grafiki autorstwa Daniela Mroza, oraz przy Filii nr 5, na ogrodzeniu Miejskiego Przedszkola nr 3, przy ul. Legionu Puławskiego 8. Zachęcamy do zapoznania się z materiałami prezentowanymi na wystawie oraz wypożyczania powieści Stanisława Lema, dostępnych w Bibliotece i odkrywania na nowo jego twórczości.

 

 

+ 5 głosów: 5 (100%) 0 -
Udostępnij na Google+