Nazwa - Serwis Turystyczny Miasta Puławy

Urząd Miasta Puławy, ul. Lubelska 5, 24-100 Puławy, tel. 81 458 60 01, um@um.pulawy.pl   Biuletyn informacji publiczej Urzędu Miasta Puławy

Nazwa

data aktualizacji: ponad rok temu 9.12.2015, odsłon: 2711

Etymologia nazwy naszego miasta nie jest do końca jasna. Istnieje kilka różnych hipotez próbujących wyjaśnić genezę nazwy ”Puławy”. Wszystkie te założenia łączą ją jednak ze słowami i pojęciami bezpośrednio związanymi z rzeką. 

Językoznawcy jako źródłosłów ”Puław” podają pojęcie ”pulwy”, czyli nadwiślańskie łęgi. Nazwa miasta może być również związana ze staropolskim wyrazem ”pławy”, czyli przeprawianie się przez wodę. ”Pława”, czyli znak, boja oznaczająca mieliznę lub ”pławia” czyli nurt, prąd rzeczny. 

Od początku istnienia Puław rzeka Wisła była czynnikiem, który decydował o rozwoju gospodarczym osady. W związku z tym nazwa miasta być może pochodzi od pojęć związanych z rzeką takich jak ”pławica” - łódka lub ”pławba” - pływanie, żeglowanie. 

Istnieje również koncepcja mniej naukowa, wywodząca się z ludowych podań, wedle której nazwa miasta ma swój początek w legendarnej opowieści. W historii tej pewien magnat, który przejeżdżał przez osadę, zmęczony usiadł na ławie, która pod jego ciężarem złamała się na pół. W związku z tym człowiek ten ogłosił, że osada ta powinna nosić nazwę ”pół ławy”. I tak według legendy powstała nazwa „Puławy”.

Udostępnij na Google+
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -