Przeszłość -Przyszłości - Serwis Turystyczny Miasta Puławy

Urząd Miasta Puławy, ul. Lubelska 5, 24-100 Puławy, tel. 81 458 60 01, um@um.pulawy.pl   Biuletyn informacji publiczej Urzędu Miasta Puławy

Przeszłość -Przyszłości

data aktualizacji: ponad rok temu 4.02.2016, odsłon: 2455, ~Administrator

Dziedzictwo rodziny Czartoryskich, największe w Polsce zakłady produkujące nawozy azotowe i chemikalia oraz pięć instytutów naukowych to nie tylko znaki rozpoznawcze, ale i ważne atuty Puław - niespełna 50-tysięcznego miasta położonego w północno-zachodniej części Lubelszczyzny.

Na przestrzeni kilku wieków z małej rybackiej wioski położonej u przeprawy przez Wisłę Puławy przeobraziły się w nowoczesne, sprawnie funkcjonujące miasto. Szczególnie intensywny rozwój nastąpił na przestrzeni ostatnich 10 lat, kiedy to dzięki skutecznemu aplikowaniu po fundusze unijne zrealizowano tu ponad 30 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości ponad 290 mln zł. Nakłady na inwestycje w przeliczeniu na jednego mieszkańca o blisko 50 proc. przewyższają średnią wojewódzką, a dofinansowanie unijne na jednego mieszkańca wyniosło 5460 zł.

Najważniejsze puławskie inwestycje dofinansowane ze środków Unii Europejskiej to m.in. nowoczesny stadion piłkarsko-lekkoatletyczny z pełnym zapleczem technicznym. Dzięki jego budowie Puławy zyskały imponujący, pięknie położony na skraju lasu kompleks sportowo-rekreacyjny z dwoma pełnowymiarowymi boiskami piłkarskimi, pięćdziesięciometrową pływalnią odkrytą i mini-aquaparkiem. Zagospodarowane zostało też pobrzeże wiślane. Część miasta położona nad Wisłą zyskała zupełnie nowe oblicze – powstał bulwar spacerowy oraz port rzeczny, przystosowany do pełnienia funkcji turystyczno-rekreacyjnych. Szeroko rozumianej współpracy nauki z biznesem ma służyć z kolei Puławski Park Naukowo-Technologiczny, w którym stawia się na racjonalizację, badania nad nowymi technologiami i produktami oraz ich transfer do procesów produkcyjnych. Już dziś funkcjonuje tam kilka podmiotów oferujących innowacyjne rozwiązania. Kolejne rozpoczną działalność w najbliższych miesiącach. Dzięki funduszom unijnym zmodernizowane zostały puławskie ulice, wybudowano nowe drogi, zagospodarowana została przestrzeń miejska – place, skwery i zieleńce.

Wszystkim przedsięwzięciom, nie tylko inwestycyjnym, podejmowanym przez lokalny samorząd przyświeca hasło: Z myślą o człowieku, zgodnie z którym w Puławach ma się żyć lepiej, wygodniej, łatwiej. Działania te są doceniane przez mieszkańców, ale też przez podmioty zewnętrzne, przyznające miastu liczne nagrody i wyróżnienia (m.in. certyfikat Teraz Polska, tytuł Super Samorząd). Ponadto z roku na rok Puławy stają się coraz bardziej atrakcyjne dla turystów, którym oferuje się nie tylko odrestaurowane zabytki, ale też ciekawe szlaki turystyczne w okolicy (piesze, rowerowe), dobrą bazę noclegową i gastronomiczną.

Zapraszamy do Puław!

Udostępnij na Google+
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -